Porady w zakresie pielęgnacji i konserwacji podłóg
INSTRUKCJA PIELĘGNACJI DREWNIANYCH PODŁÓG LAKIEROWANYCH
Lakierowane podłogi zachowują naturalny wygląd, ale wymagają oczywiście czyszczenia i konserwacji. Aby lakierowana podłoga mogła Państwu jeszcze długo służyć, zalecamy przestrzegać następujących wskazówek. Ogólne wskazówki: Lakierowanie drewna zapewnia jego ochronę oraz zwiększa odporność na wodę. Zgodnie z normami DIN 18356 i DIN 18367 dotyczącymi prac parkieciarskich konieczne jest regularne czyszczenie i konserwacja podłóg drewnianych. W przypadku gdy na powierzchni użytkowej lakierowanej podłogi widoczne są ślady zużycia, należy ją zeszlifować i ponownie polakierować., Przy wejściach z zewnątrz należy wyłożyć wycieraczki (tzw. strefy przejęcia brudu ), które skutecznie przejmą wnoszony brud.
Warunki klimatyczne pomieszczenia: W celu zachowania naturalnych cech i struktury drewnianej posadzki zaleca się utrzymanie w pomieszczeniach temperatury 18 do 23 o C i względnej wilgotności powietrza na poziomie 40 – 65 %. Istotne jest też stałe utrzymanie wilgotności. W tym celu można zastosować nawilżacz powietrza zawieszony na kaloryferze lub zastosowanie specjalnych urządzeń. Zbyt niska wilgotność powoduje intensywniejsze powstawanie szczelin w parkiecie a wysoka wilgotność prowadzi do zniszczenia (deformacji) podłogi, co z oczywistych przyczyn wykluczy roszczenia gwarancyjne.
Świeżo lakierowane drewniane podłogi: Na takich podłogach można poruszać się dopiero następnego dnia. Im dłużej będziemy chronić podłogę w pierwszych dniach po nałożeniu lakieru tym dłuższy będzie jej okres wytrzymałości. Całkowite obciążenie podłogi możliwe jest dopiero po 8 do 14 dniach. W pierwszych tygodniach po zakończeniu prac nie należy kłaść dywanów oraz przykrywać folią a powierzchnię podłogi czyścić tylko na sucho. Zaleca się ostrożnie ustawiać meble i inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Nogi stołów oraz krzeseł należy zabezpieczyć podkładkami z filcu. W przypadku foteli na kółkach należy zastosować kółka o powierzchni tocznej wykonanej z materiału elastycznego zgodnie z normą DIN 68 131 (kółka gumowane) lub maty ochronne.
Pierwsza konserwacja/ konserwacja po gruntownym czyszczeniu: Pierwszą konserwacje należy przeprowadzić po uzyskaniu przez lakier pełnej twardości zwykle 8 – 14 dni po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru. Na oczyszczoną z brudu i kurzu podłogę należy nanieść cienką warstwę specjalnego preparatu (np. Pall Joint Protection) przy pomocy czystej, miękkiej ściereczki nałożonej na szczotkę.
Bieżąca pielęgnacja: W czasie użytkowania podłogi warstwa ulega częściowemu starciu i zmatowieniu. Po każdym czyszczeniu należy uzupełnić warstwę ochronną poprzez naniesienie na czystą podłogę cienkiej warstwy preparatu do konserwacji rozcieńczonego wodą.
Czyszczenie bieżące/ gruntowne: Do bieżącego czyszczenia należy używać neutralnych preparatów, które nie usuwają warstwy ochronnej. Nie wolno używać płynu do mycia naczyń lub czyszcząco – dezynfekujących. Po długim okresie użytkowania może okazać się koniecznym gruntowne czyszczenie podłogi, w czasie którego zastaną usunięte wszystkie naniesione dotąd warstwy preparatów konserwujących. Po każdym czyszczeniu gruntownym należy przeprowadzić konserwację (patrz p. Pierwsza konserwacja).
Podłogi olejowane
Na takich podłogach można poruszać się dopiero po całkowitym wyschnięciu powłoki olejowej lub woskowej, jednak nie wcześniej niż po 24 godzinach. Pełne obciążenie np. ciężkimi meblami, dopuszczalne jest po upływie co najmniej 48 godzin. Przykrycie podłogi olejowanej dywanami lub folią może nastąpić dopiero po 14 dniach od momentu zaolejowania. Im dłużej będziemy chronić podłogę w pierwszych dniach po nałożeniu oleju tym dłuższy będzie okres jej wytrzymałości. Zaleca się ostrożnie ustawiać meble i inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Nogi stołów oraz krzeseł należy zabezpieczyć podkładkami z filcu. W przypadku foteli na kółkach należy zastosować kółka o powierzchni tocznej wykonanej z materiału elastycznego zgodnie z normą DIN 68 131 (kółka gumowane) lub maty ochronne. Bieżąca pielęgnacja: W czasie użytkowania podłogi warstwa olejowo-woskowa ulega częściowemu starciu i zmatowieniu. W celu wydłużenia żywotności podłogi oraz zachowania jej naturalnego, pięknego wyglądu, konieczne jest stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych na bazie wosku. Tego typu środki zabezpieczają powierzchnię przed przyjmowaniem brudu, tworząc na olejowanych podłogach powłokę ochronną. Pielęgnację należy przeprowadzać na powierzchnię oczyszczoną wcześniej z kurzu za pomocą odkurzacza lub szczotki. Częstotliwość przeprowadzania pielęgnacji uzależniony jest od intensywności użytkowania podłogi.
Czyszczenie gruntowne: Do gruntownego czyszczenia podłóg olejowanych należy używać preparatów zawierających mydło. W przypadku normalnego użytkowania podłogi gruntowne czyszczenie powinno odbywać się 1 – 2 razy w roku. W przypadku silnie użytkowanych powierzchni, czyszczenie gruntowne powinno odbywać się co dwa lub trzy miesiące. Do usunięcia starej powłoki olejowo-woskowej oraz środków pielęgnacyjnych należy użyć polerki jednotarczowej z białym padem. Każdorazowo po przeprowadzeniu gruntownego czyszczenia na powierzchnię podłogi należy nanieść nową powłokę olejowo-woskową lub preparat olejowy do konserwacji. Po kilku minutach od nałożenia środka na podłogę, całość powierzchni należy spolerować polerką jednotarczową przy użyciu nowego białego pada. Aby nie przekraczać przewidzianych czasów schnięcia, należy podzielić duże powierzchnie na mniejsze fragmenty o powierzchni ok. 30 – 50 metrów kwadratowych.
Po wykonaniu czyszczenia gruntownego, należy prowadzić bieżącą pielęgnację podłogi (według wcześniejszych wskazówek).